הפרעת קשב והתמכרויות – נקודת מפגש

WhatsApp
Facebook
Email
סמים

הפרעת קשב והתמכרויות – נקודת מפגש

יותם ויסקופ מארח את אלי הלמן, עו"ס קליני, המרכז הישראלי לטיפול בהתמכרויות

ההרצאה התקיימה במסגרת " MOXO קמפוס" – חודש מאי 2023 (חב' נוירוטק)

 נכתב ע"י יותם ויסקופ (M.Ed), מומחה בחינוך המיוחד – הפרעות התנהגות; מטפל CBT מוסמך; לשעבר – מנהל "קמפוס מוקסו".

 

כתבה חשובה בתחום (מאת: עו"ס אלי הלמן): https://www.israelhayom.co.il/you-may-find-interesting/article/11395196

אתר המרכז הישראלי להתמכרויות: https://ica.org.il/

 

ההרצאה התקיימה במסגרת " MOXO קמפוס" – חודש מאי 2023 (חב' נוירוטק)

נקודות מרכזיות מתוך ההרצאה 

יש קשר בין הפרעת קשב להתמכרויות. יש מעט מאוד מטפלים שנותנים דעה והתערבות למשמעויות שיש לקשרים אלו. במפגש בין שתי הפרעות האלו יש דברים שאנחנו צריכים להכיר בשביל לעזור ולטפל. זה ממש נקודת מפגש.

 

מהי הפרעת קשב?

 1. הפרעה מולדת, נוירו- התפתחותית
 2. יש השתנות לאורך הגיל של האדם. היא לא נעלמת עם הגיל. לא נעלמת בתיכון. הבן אדם יכול ללמוד לאורך הזמן להתמודד איתה.
 3. היא לא הפרעת למידה. יש גם מתאם בין מחוננות להפרעת קשב.
 4. מדובר על הפרעה שפוגעת בכל תחומי החיים.
 5. מדובר על הפרעה שקופה, ראשית למי שסובל ממנה. אם הוא לא מודע שיש לו הפרעת קשב, אז הוא לא ידע מה קורה לו. הוא יאשים את עצמו, יגיד שהוא עצלן, טיפש. הדימוי העצמי שלו יכול להיפגע. את הבוס לא מעניין למה איחרנו ולמה המשימה לא בוצעה. מבחינתו אנחנו לא עושה מה שמצופה מאיתנו, ואנחנו מתוייגים כחסרי יכולת.
 6. ההפרעה הזאת גם שקופה למטפלים! לא רואים שיש משמעויות תפקודיות ורגשיות, וההשפעה על הטיפול בעצמו באדם.

 

מחירים שיש להפרעת הקשב:

 1. קושי בתפקודים הניהוליים
 2. קשיים ביכולות וויסות (וויסות של תגובה, וויסות של רגשות, וויסות של אוכל, וויסות של שינה. יש קשיים בכל אלו.

שלושת התפקודים המרכזיים שיש בהם קשיים: קשים בקשב, קשיים בהתמדה, קשיים בזיכרון עבודה.

 

אנחנו מדברים כאן ממש על סוג של חווית חיים עם הפרעת הקשב. יש שם כל הזמן קשיים משמעותיים שהאדם עם הפרעת הקשב צריך להחזיק. אצל ילד לעיתים זה נסלח, אצל מבוגר זה הופך להיות בעיה מאוד גדולה.

 

איך ההפרעה מרגישה? הרבה פעמים הם מרגישים ממש מטומטמים. "שוב איחרנו בגללך". צריך לחשוב על החוויה והדימוי העצמי של הבן אדם.

 

בהתמכרויות יש גרפים מאוד גדולים עם הפרעת קשב. גם בלחץ דם, סוכרת ועוד… בהפרעת קשב נראה באופן דרמטי.

 

הפרעת שימוש (ככה אנחנו קוראים להתמכרויות כיום): בקרב הסובלים מהפרעת שימוש נמצאו עד 46 אחוזים עם הפרעת קשב בילדות.

הפרעת קשב מגבירה סיכון לסיגריות בגיל צעיר. גם שימוש בקנביס בגיל הצעיר. הם גם נמצאים בקבוצת סיכון משמעותית להתמכרות התנהגותית למין, גאיימינג, והימורים.

הם נמצאים גם בתחלואה פסיכיאטרית גבוה יותר, התמכרות חמורה יותר, ואחוזי הצלחה נמוכים יותר בטיפול.

הפרעת קשב מעלה את הסיכון להתמכרות פי 5, אפילו יותר מ- PTSD. הנתון הזה לא מדובר ולא ניתנת לו תשומת לב רבה. בטראומה יש המון דיבור ויש הרבה גישות. תחום הקשב למרות שהוא בגורם סיכון הרבה יותר גדול, הוא לא מדובר. יש טיפול "מודע טראומה", ועכשיו צריך לפתח "טיפול מודע הפרעת קשב". חובה שמטפלים ידעו איך לטפל באופן משמעותי בהפרעת הקשב בתוך בטיפול.

הנתון הזה לא מדובר, וגם אם הוא מדובר אז לא יודעים מה לעשות איתו. זה נתון שחובה להבין אותו, ולעשות איתו משהו.

כאן ניתן לראות מה קורה לאנשים עם הפרעת קשב שקיבלו טיפול תרופתי, ואלו שלא. ניתן לראות שאלו שקיבלו טיפול תרופתי להפרעת קשב, הפחיתו משמעותית את הסיכוי להתמכרויות. טיפול תרופתי בהפרעת קשב הוא גורם מגן להתמכרות. זה ממש לפתח חסינות לדרדור לסיטואציות לא נעימות, גם התמכרויות.

מה הקשר בין הפרעת שימוש ל – ADHD ?

נושא ההתמכרויות והפרעת קשב זה נושא קשה. אין החלטה אם הגורם כאן הוא תורשה או סביבה.

 

המודל הביו – פסיכו- סוציאלי:

ביולוגי: אונה פרונטאלית של התפקודים הניהוליים. אם נגיד האדם מעשן סיגיריות או שותה קפה אז זה תורם לתחושת השקט שלו, ואז הוא יכול לרצות חומרים שיהיו יותר ממריצים כמו סמים. אני עושה כאן "טיפול בעצמי" (Self Medication) – אני עושה שימוש בחומר בלי ידיעה שהוא עוזר לי, אני ממשיך כי הוא משפר לי הישג. יש כאן מחירים לטווח הארוך. יש כאן אונה פרונטאלית שלא מתפקדת שזה גם מערכת הוויסות וגם "הברקס" שלנו. שיש הפרעת קשב זה לא מתפקד באופן מיטבי ואז יש כאן אימפולסיביות וחוסר ניהול סיכונים ואז אפשרי שיהיה כאן שימוש מבלי לחשוב על תוצאות. נראה התמכרויות בעיקר אצל אימפולסיביות והיפראקטיביים. הפרעת קשב היא גם מאוד גנטית, מה שאומר שלהורים גם יכולה להיות הפרעת קשב, לרוב לא מאובחנת, ואז ההורים מתקשים בעצמם לווסת את עצמם וגם את הילד שלהם. הסמים יכולים לתת מענה לחוסר השקט של האדם, הוא משתיק את התחושות והקולות הפנימיים שאמרו לו שהוא לא מסוגל וחסר יכולת, ואז הוא מוצא עצמו עוד ועוד במעגל ההתמכרות.

פסיכולוגי: הם מתמודדים יותר מאחרים עם חוסר הצלחה. יש לי שוב ושוב תסכול ואז אלו חוויות שנצרבות ואז אלו חוויות שפוגעות בדימוי עצמי וחוסר יכולת. זה יכול להוביל לדיכאון ואף לחרדה משתקת. יש כאן חוויה רגשית לא פשוטה. הוא אומר לעצמו "או שאני עצלן או טיפש". המפגש עם הכישלון כבד עלי אז אני רוצה לנשור מבית הספר. או שאני אהיה מאוד נוקשה עם עצמי, אכתוב כל דבר, ואז המחיר הוא שאני מביא לעצמי את החרדה. אני הולך עם החוויות האלה ואז אני מגלה שאלכוהול וסמים עוזר לי להרגיש טוב יותר, ואפילו עוזר לי עם החרדה ועם הייאוש.

החברתי: נשירה ממסגרות, קבוצות שוליים, ישיבה על הברזלים, לעיתים ההיפראטקייבות מאפשרת לי למצוא חומרים הכי טובים. אך גם נוכל לפגוש חרדה חברתית שהיא גם טריגר לחומרים. בשביל כישורים חברתיים אני צריך הרבה וויסות, ואז החומרים עוזרים לי לווסת ואולי אני אפילו כוכב הערב. האדם צריך את התיווך של החומרים בשביל להסתדר חברתית.

 

בעולם ההתמכרויות יש אמירה חשובה של גאבור מאטה: "אל תשאל למה הוא עושה את זה? תשאל מה קרה לו, היכן הכאב?". כאב יכול להיות לא רק פיזי, אלא גם נפשי. ואז השימוש בחומרים יעזרו לאדם "בהתמודדות" ויפעילו את הדפוס ההתמכרותי.

 

ככל שאני מתחיל עם הסם בגיל צעיר יותר, אז הסיכון לפיתוח התמכרות גדול יותר כי אני לא מפתח שום יכולת התמודדות.

 

הפרעת הקשב נמצאת שם גם בתהליך הגמילה שדורש הרבה תפקודים ניהוליים: שיעורי הבית של הטיפולים, הגעה בזמן… שמירה על מסגרת ודחיית סיפוקים זה מאוד קשה לאנשים אלו, ואם לא יהיו דגש בטיפול זה יקשה את ההצלחה. זה גם קשה למטפלים. הרבה פעמים מטופלים עם הפרעת קשב מתוייגים כ"מתנגדים לטיפול" כי הם מתקשים תפקודתית. חשוב שכמטפלים נוכל ונדע להתייחס לזה בחדר הטיפול.

 

טיפול תרופתי ריטלין (או תרופות קשב) הוכח שהוא גם גורם מגן גם להתמכרות, אבל חד משמעית עדיף לטפל מאשר לא לטפל. רואים את זה בכל מני מחקרי אורך. רואים התמכרות לריטלין קצר טווח כי הוא עובד מהר וצריך לחזק אותו ולכן נראה שימוש דחוף יותר ועליה במינונים. פחות נראה התמכרות לתרופות ארוכות טווח. אנשים מתמכרים לא בגלל התרופה, אלא בגלל כאב שיש להם. התרופה נוכחת שם, היא נמצאת שם. יש כאן ממש השפעה של המודל הביו-פסיכו-סוציאלי. לרוב ההתמכרות לריטלין זה הריטלין הקצר יותר. חשוב להדגיש שהתרופות לא ממכרות, אלא אופן השימוש בהן.

אם אתה מטופל בצורה מתאימה אז הסיכון להתמכרות יורד משמעותית.

 

"טיפול עצמי": ההפרעה פוגעת במגוון תקפודים, וגם בתפקודים הרגשיים. אני לא רוצה להרגיש את החוויה של הכישלון וחוסר היכולת.

אילו חומרים נפגוש יותר בקליניקה? נמצא את כל סוגי החומרים וההתנהגויות הממכרות. אנחנו נראה פחות אלכוהול ויותר חומרים.

נתמקד עכשיו בקוקאין וקנביס:

קוקאין: יש שם יותר אנשים עם הפרעת קשב, כי זה ממריץ (גם הסיגריות והקופאין). האדם מרגיש הטבה בסימפטומים. הוא ימשיך כי הוא מרגיש שזה עוזר לו ולכן הוא ימשיך להשתמש בזה. אני משתמש בממריצים כי הם עוזרים לי להקל על תסמיני הפרעת הקשב שלי. במספר מחקרים נמצא שאם אני נותן וטיפול תרופתי להפרעת קשב אז אני רואה ירידה בצריכת הקוקיאין. הטיפול בהפרעת הקשב יעזור לי בטיפול בהתמכרות:

אנשים ללא הפרעת הקשב מחפשים את תחושת "היי" של המסיבות. ולכן, אני צריך לבדוק: איזה אפקט אני מחפש? הקלה או אופוריה? האדם עם הפרעת הקשב לרוב יחפש את ההקלה.

 

מה אני מחפש בקנביס? תאוריית ה"טיפול העצמי" בעייתי כאן, כי בקוקיאין אני מחפש הקלה על תסמיני הפרעת הקשב כי זה ממריץ. בקנביס יש חומר פעיל THC שזה הפחתת חרדה, אופוריה, קשיי ריכוז והגברה של גירויים. אנשים עם הפרעת קשב ישתמשו בקנביס לא בשביל לשפר קשב, אלא לטפל בחרדה או בדיכאון שלי. זה קורה מהר ולכן אני משתמש בזה עוד ועוד. ברגע שאני מחפש תחושת אופריה שמפחיתה חרדה, אז נראה יותר מורכבות מסיכיאטרית, הפרעות מצב רוח, חוסר יציבות רגשית, חרדה, פסיכוזה, התמכרות חמורה יותר. אצל אנשים אלו יותר קשה לטפל.

לא משנה מה החומר שעושים שימוש, לחומרים תמיד יהיה אפקט שלילי על התנהגות של הסובלים מהפרעת הקשב.

 

לסיכום:

הקלה – קוקאין

תגובה מתגמלת – קנביס

 

קנביס והפרעת קשב:

הרבה מדברים לאחרונה על קנביס והפרעת קשב.

בעד: יש הרבה מחקרים שהראו תגובה חיובית על תסמיני הקשב. הבעיה כאן שזה הרבה סקרים באינטרנט. זה לא אובייקטיבי.

נגד: לא נמצא שקנביס עוזר לתסמיני הפרעת הקשב.

אנשים אומרים שזה עוזר, אך מחקרית אין לזה שום הוכחה שזה עוזר.

 

בואו נדבר תכלס – המלצות אנשי המקצוע:

מטרת המסמך הייתה לגשר על פערי הידע בתחום. גיבשו 55 מומחים ממגוון תחומים שיש להם ידע בתחום הקשב וההתמכרויות מ – 17 מדינות. כמה מסקנות חשובות שעלו במחקר:

 

מספר הרחבות:

 • המחיר של לא לטפל הוא גבוה יותר מאשר לא לטפל, בוודאי בתחום הפרעת הקשב וההתמכרויות.
 • הפרעת הקשב הייתה שם לפני שהוא פיתח התמכרות.
 • חייבים לכלול בטיפול את "הגישה המוטיבציונית". זה תחום שמאוד קשה אצל אנשים עם הפרעת קשב, כי יש קושי במוטיבציה.
 • הרבה פעמים ניתן להם תרופה "ווינס" כי אי אפשר לפרק אותו, והוא עובד 12 שעות ולא צריך לקחת עוד באמצע היום.
 • לאנשים עם הפרעת קשב לרוב יתנו מינון גדול יותר כי יש להם כבר סבילות בגוף.
 • אין צורך ב"הינזרות" מלאה לפני מתן טיפול תרופתי. לא צריך לחכות שהוא יפסיק שימוש בחומרים (גמילה) ושתהיה הפסקה מוחלטת לפני שאני נותן טיפול תרופתי.

 

לסיכום:

 1. חשוב להכיר את הקשרים בין הפרעת קשב והתמכרות והשפעותיהן ההדדיות.
 2. יש צורך לטפל בשתי ההפרעות במקביל אם הן מופיעות יחד.
 3. טיפול מוקדם בהפרעת קשב משתמש בגורם מגן גם מפיתוח התמכרות בעתיד.
 4. לזכור: זה מורכב.

 


 

לפניות להתייעצויות ללא תשלום – כנסו כאן 

 הצטרפו לרשימת התפוצה שלי ותקבלו הרבה מאוד ידע מקצועי בתחום

יותם ויסקופ

יותם ויסקופ

מנחה בתחום ADHD,לקויות למידה וקשיי התנהגות.

פוסטים נוספים שיכולים לעניין אותך

הנער הגיע עם בעיות התנהגותיות קשות ואבחנה של הפרעת קשב… אבל בסוף זה לא היה זה (סיפורים מהקליניקה)

  במשך עשור ניהלתי את אחד המרכזים הקהילתיים-חינוכיים-טיפוליים הגדולים בארץ לילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב, הפרעות התנהגות, לקויות למידה, הפרעות התנהגות ועבריינות נוער. תהליך הכניסה

קרא עוד »

פרק 31: יותם ויסקופ מארח את זיו גרשוני – נער בסיכון שהפך להיות קצין קרבי וכיום הממונה על רשות חסות הנוער במשרד הרווחה

  זיו גרשוני הוא אחד האנשים היותר מיוחד, עם העשייה היותר מיוחדת ומרגשת, שתפגשו בעולם של ילדים ונערים במצבי סיכון.מוזמנים להאזין לפרק 31 של פודקאסט

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 27: יותם ויסקופ מארח את עו"ד רלי רווה אבישר לשיחה בנושא עתירה למתן טיפול תרופתי לאסירים עם הפרעת קשב

  שלום לכם וברוכים הבאים לפרק 27 של פודקאסט מגזין ADHD שמתקיים כחלק מהמיזם הקהילתי "מאירים את הדרך לאנשים עם הפרעת קשב והתנהגויות סיכון". אתם

קרא עוד »

פרק 25 – פודקאסט מגזין ADHD: ריאיון עם נציגות שירות בתי הסוהר בנושא טיפול באסירים עם הפרעת הקשב במסגרת מרכזי הקשב.

  שלום לכם וברוכים הבאים לפרק 25 של פודקאסט מגזין ADHD שמתקיים במסגרת המיזם הקהילתי "מאירים את הדרך לאנשים עם הפרעת קשב והתנהגויות סיכון". אתם

קרא עוד »

למה אני, איש החינוך המיוחד, מתנגד למיזם "המורה של המדינה" ולמיזמים נוספים כמו "אוסקרים" ברשויות המקומיות?

(קרדיט תמונה נושא מקורית: ynet) למה אני, איש החינוך המיוחד, מתנגד למיזם "המורה של המדינה" ולמיזמים נוספים כמו "אוסקרים" ברשויות המקומיות?   בפתח דבריי אני

קרא עוד »

הרצאה להורים – הדברים הטובים שבהפרעת הקשב, ופיתוח תחושת מסוגלות של ילדים יקרים אלו (: יום שני הקרוב 25.4.22 בשעה 21:30 בזום!!!

הורים יקרים, ביום שני הקרוב (25.4.22) בשעה 21:30 עד 23:00 נקיים הרצאה מיוחדת במסגרת המיזם הקהילתי "זום על הקשב" (עונה 5). ההרצאה תעסוק בהיכרות עם

קרא עוד »

פרק 21 – פודקאסט מגזין ADHD – יותם ויסקופ מארח את עדיאל בר-שלום לשיחה משמעותית על חינוך, הפרעת קשב ונוער בסיכון. פרק חובה לכל הורה ומחנך בישראל!

  במשך כ- 15 שנים אני עוסק בתחום של ילדים ונערים במצבי סיכון בכלל, וכאלה עם הפרעת קשב ולקויות למידה בפרט. פגשתי לאורך הדרך הרבה

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 19 – יותם ויסקופ מארח את מורי טויק לשיחה בנושא אומנויות לחימה והפרעת קשב, ואיך כבוד הרב קשור להתפתחות המקצועית והמשמעותית של מורי?

  שמחתי לארח את מורי טויק.  לאחר שנים רבות באבחון וטיפול בילדים ובנוער, ייעוץ בבתי ספר, הקמת תחום הספורט טיפולי בעיריית רעננה, הדרכת הורים פרטנית

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 18 – יותם ויסקופ פוגש את הנער שוויתרו עליו ובגיל 35 החליט לפרוץ את הדרך, ולהשפיע על עולמם של נערים רבים עם הפרעת קשב ולקויות למידה באמצעות הצגה על חייו האישיים, הצגה שמחזירה את התקווה. על מעוז צעירי שמעתם?

רגע לפני שמתחילים, תרשו לי לתת הקדמה קצרה: עד היום הקלטתי 18 פרקים במסגרת פודקסאט מגזין ADHD, פרקים מרגשים, משמעותיים ופורצי דרך בתחום הפרעת הקשב.

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 17 – יותם מארח את שמעון אבוחצירה, מנהל מרכז המצויינות קק"ל נוף הגליל, לשיחה בנושא פריפריה והפרעת קשב

  שמעון נשוי ואבא לארבעה ילדים חמודים. איש חינוך וותיק עם 20 שנות עשייה משמעותית. שמעון ריכז, חינך וניהל מכינה קדם צבאית תמיר ושחר, היה

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 15: יותם מארח את אסתר גולדברג – פסיכולוגית חינוכית וקלינית – לשיחה בנושא "הפרעת קשב להבין ולהיות מובן"

  אני שמח לארח את אחת מנשות המקצוע המובילות, הוותיקות והמוערכות בתחום הפרעת הקשב בארץ – אסתר גולדברג.   למי שלא מכיר, אסתר גולדברג היא

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 14: יותם מארח את ליאורה חיים לשיחה בנושא מקום ההורים במניעת התנהגויות סיכון של המתבגרים שלהם, זאת באמצעות שיח ביקורתי על הסדרה "בני אור"

    חברים יקרים, אתם מוזמנים להאזין לפרק 14  של פודקאסט מגזין ADHD  בנושא המקום של ההורים במניעת התנהגויות סיכוניות של המתבגרים שלהם. היום יש

קרא עוד »

יותם מארח את דוידי אורי, פסיכולוג חינוכי, לשיחה משמעותית על הפסיכולוגים במערכת החינוך, התמודדות מערכת החינוך עם הפרעת קשב, ומודל "מרחב" שהקים כמודל התערבות חינוכי – טיפולי לילדים עם הפרעת קשב במערכת החינוך

  חברים יקרים, אתם מוזמנים להאזין לפרק  13 (: הפעם יש לי את הכבוד לארח את דוידי אורי – פסיכולוג חינוכי שמטפל, חי, נושם ועוסק

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 12 – יותם מארח את ליסה גרוסמן, מבכירות המטפלות בתחום ב- ADHD בארץ, לשיחה בנושא מאמנים לילדים עם הפרעת קשב, ועולם התפקודים הניהוליים שלהם.

    חברים יקרים,   אתם מוזמנים להאזין לפרק  12 (:    הפעם אני שמח ומתרגש לארח את אחת מנשות המקצוע הבכירות והמובילות בתחום הפרעת

קרא עוד »

האם לסלוח לילד עם הפרעת קשב?

היום ערב יום הכיפורים, וראשית אני מבקש לאחל לכולנו גמר חתימה טובה. יום הכיפורים הוא זמן מעולה לחשבון נפש. רגע לפני שנדון (בקצרה, הפעם) בשאלה

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 10 – יותם מארח את ד"ר גילת טרבלסי לשיחה משמעותית בנושא הכלה והוראה מותאמת לילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב

חברים יקרים,   אתם מוזמנים להאזין לפרק  10 (:    הפעם אני מארח קולגה יקרה מאוד – ד"ר גילת טרבסי. גילת מומחית בתחום החינוך המיוחד,

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 9 – יותם מארח את נופר לנדסמן להיכרות מעמיקה עם הכלי המדהים שפיתח – יומן אימון אישי לבני נוער

חברים יקרים, אתם מוזמנים להאזין לפרק  9 (:  והפעם אני מארח את נופר לנדסמן להיכרות מעמיקה עם הכלי המדהים שפיתח – יומן אימון אישי לבני

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק 8 – יותם וסיון מקונן נפגשים לדבר על כישלונות של ילדים עם הפרעת קשב ומה אפשר לעשות בשביל להימנע מכך

  חברים יקרים, אתם מוזמנים להאזין לפרק 8 (:  והפעם אני מארח את סיון מקונן, עו"ס, מאמנת ומטפלת בתחום הפרעת הקשב. אנחנו נפגשים לדבר על

קרא עוד »

"אתה קולט כמה רחוק רואים מכאן?" – אני רוצה לספר לכם על עמותת "דרך לוטן" שמאפשרת לנערים להסתכל רחוק (רחוק מאוד)!

במשך עשור ניהלתי את המרכז החינוכי – טיפולי – קהילתי להתערבות רב מערכתית בילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב, לקויות למידה, הפרעות התנהגות והתנהגות עוברת חוק.

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD – פרק שישי – יותם מארח את ליאורה חיים לשיחה לא פשוטה בנושא דחייה חברתית של ילדים ומתבגרים עם ADHD

  חברים יקרים, אתם מוזמנים להאזין לפרק השישי של פודקאסט מגזין ADHD.  הפעם אני מארח את ליאורה חיים לשיחה מרגשת מאוד בנושא ההתמחות שלה –

קרא עוד »

יוצאים לחופש הגדול עם ADHD

חשוב: תוכן הפוסט לקוח מתוך הרצאה שלמה שהועברה במסגרת מיזם "זום על הקשב – מתן ידע וכלים מקצועיים בתחום ADHD" שהעברתי בנושא "יציאה לחופש הגדול

קרא עוד »

יש לי הצעה לפוליטיקאים – ברגע שתחליטו לשקם את הקרע המטורף שנוצר בין היהודים לערבים במדינה, תשבו עם אנשי עמותת "כוכבי המדבר" ותלמדו מהם את מודל העבודה. יש לי הרגשה שזה יביא בשורה חדשה – לכולם!

אני רוצה להחזיר אתכם לפוסט שכבר כתבתי על הנושא של הקרע המזעזע שנוצר בחברה הישראלית בין היהודים לערבים (אם עדיין לא קראתם אז: https://yotamw.co.il/k17/ ).

קרא עוד »

עבודה רב מערכתית סביב ילדים ומתבגרים עם הפרעת קשב וקשיי התנהגות – שיחה של יותם ויסקופ וענת בן סלמון על נושא משמעותי זה

עבודה רב מערכתית היא, לדעתי, הבסיס המשמעותי ביותר להצלחה עם ילד בעל מאפיינים של הפרעת קשב וקשיי התנהגות. אפשר לדבר על זה המון (ואם תסתכלו

קרא עוד »

קולגה אתגרה אותי בשאלה – "מה לדעתי הדבר האחד שהכי חשוב לדעת בתחום ADHD?" לקח לי קצת זמן לחשוב, והגעתי לתובנה ומסקנה…

קולגה, פסיכולוגית קלינית בתחום ילדים ומתבגרים במצבי סיכון, פנתה אלי בשאלה:   הקולגה: "יותם, אנחנו עובדים כבר הרבה זמן ביחד. אני חייבת לאתגר אותך בשאלה.

קרא עוד »

פודקאסט מגזין ADHD

      קבצי הפרקים בגוגל דרייב: https://katzr.net/8e6d6c קבצי הפרקים באפליקציות: https://katzr.net/9e415c אתר אינטרנט: https://yotamw.co.il/adha-magazine/ עמוד פייסבוק: https://www.facebook.com/groups/adhdmagazine1   קרדיט תמונה: <a href='https://www.freepik.com/vectors/radio'>Radio vector created

קרא עוד »

גם לנו, הקהילה, "הברגים הקטנים", יש סוג של אחריות על המצב המזעזע הזה בין היהודים לערבים, ואת זה אני מבין לעומק אחרי שטיפת הרכב שלי. וגם, מה אנחנו, הקהילה, יכולים לעשות? ולמה שווה להכיר את ארגון "כוכבי המדבר" כסוג של פתרון אפשרי לבעיה?

יותם ויסקופ – אקדמאי בתחום החינוך המיוחד (התמחות בהפרעות התנהגות ולקויות למידה), מנחה מוסמך להורים לילדים עם הפרעת קשב וקשיי התנהגות (בוגר גישת "הוראה מתקנת

קרא עוד »

תרשו לי לשתף אתכם במחשבות שעלו לי בעקבות קריאת ספרה של ד"ר גילת טרבלסי "מתאים לי?! גישה והנגשה של הוראה מותאמת לכול"

"גדולה של איש חינוך, בעיניי, היא לתפוס את עצמו כ'לומד לאורך החיים'. זו אינה הכשרה שנגמרת. תמיד יש עוד אופקים, עוד תפקודים, מציאות משתנה" (ד"ר

קרא עוד »

הצצה מרגשת ומיוחדת לתחושותיה ורגשותיה של אמא לילדים עם ADHD. יותם ויסקופ מראיין אמא לילדים עם ADHD.

יותם ויסקופ – אקדמאי בתחום החינוך המיוחד (התמחות בהפרעות התנהגות ולקויות למידה), מנחה מוסמך להורים לילדים עם הפרעת קשב וקשיי התנהגות (בוגר גישת "הוראה מתקנת

קרא עוד »

אתם נמצאים לקראת בחירת בית הספר הבא של הילד עם הפרעת הקשב וחשוב שניקח בחשבון כמה דברים. כל מה שצריך לדעת לקראת בחירת חטיבת הביניים / כיתה א' / תיכון לילד עם ADHD .

יותם ויסקופ – אקדמאי בתחום החינוך המיוחד (התמחות בהפרעות התנהגות ולקויות למידה), מנחה מוסמך להורים לילדים עם הפרעת קשב וקשיי התנהגות (בוגר גישת "הוראה מתקנת

קרא עוד »

יום הזיכרון 2021

יום הזיכרון. בשנת 2009 נפטר אבא שלי היקר. אבא נפטר מדום לב פתאומי אחרי שירות של 33 שנה בתפקידים מגוונים במשטרה. חבריו ידעו לספר את

קרא עוד »

מהי השפעתם של קשיים אקדמיים בקרב בני נוער עם הפרעת קשב על התנהגות עוברת חוק, ומה המקום של מערכת החינוך בכל הסיפור הזה? – יותם ויסקופ

אנשים טובים שהחינוך יקר להם – הצטרפו להרצאה מיוחדת זו!  בואו נחשוב ביחד איך מצילים את הנערים המדהימים האלה ומובילים אותם לעתיד טוב ומשמעותי יותר! 

קרא עוד »

מודל "מסע אישי" לחינוך כיתות מקדמות עם תלמידים בעלי לקויות למידה והפרעת קשב (מודל בפיתוחה פורץ הדרך של ליאת הדר עובדיה)

ליאת הדר עובדיה – מתמחה בחינוך מיוחד, בעלת תואר שני בלקויות למידה, אשת חינוך וותיקה עם ניסיון של מעל 15 שנים בחינוך כיתות מקדמות ביסודי

קרא עוד »
ילדים עם ADHD

מה וויטני, גם לך יש ADHD ?

זאת וויטני 🙂 רועה בלגית חתיכה, רגישה, שובבה ו… עייפה 🙂 ולא… היא לא מבוגרת, סתם עצלנית ומפונקת. וויטני היא הכלבה שלי והיא הכלבה הכי

קרא עוד »
אייל גל

המלצה אישית על ספרו החשוב של אייל גל "ילדי ההליקופטר" – טיפוח מסוגלות עצמית וכישורים חברתיים

אתם בוודאי יודעים שהפרעת הקשב "פוגשת" את הילד בכל תחומי חייו: הלימודיים, ההתנהגותיים, הרגשיים והחברתיים. לא פעם ראיתי שברגע שאומרים "צריך לטפל בהפרעת הקשב של

קרא עוד »